Визначення вмісту антибіотиків у продуктах бджільництва

4008
Визначення вмісту антибіотиків у продуктах бджільництва

Мед – корисний, поживний і смачний продукт, популярний як в Україні так і в сотнях інших країн світу. Україна досягла неабияких успіхів у виробництві меду. Pа данними 2016/2017 року ми забезпечуємо не тільки внутрішні потреби, а й експортуємо мед майже у сотню країн світу і входимо у 10-ку світових експортерів меду. Сотні і тисячі пасік, розташованих по всій Україні, щосезону збирають запашний продукт бджільництва і поставляють його як на полиці наших магазинів, так і на полиці магазинів Європи, США та інших країн.

Наша країна може по праву пишатись своїми досягненнями в медовій галузі. Єдине, що, іноді псує наші досягнення – це трохи застарілі методи ведення сільськогосподарської діяльності як пасічників, так і власників полів, на яких бджоли збирають мед. Перевірки незалежних європейський лабораторій показують, що наш мед не завжди відповідає критеріям безпеки встановленим в європейському союзі для продуктів харчування.

Як ложка «дьогтю» псує багатотонні партії меду

Мед, як і інші продукти харчування, підлягає жорсткому контролю якості, перш ніж він може бути проданий комерційно. Вимоги до безпеки харчових продуктів багатьох країн світу чітко регламентовані, і не допускають жодних відхилень. Виробники збираючи партії меду з різних пасік, не можуть бути впевнені в
якості кожної з них. Найпоширеніший на даний момент метод виявлення антибіотиків у меді в українських лабораторіях– імунофермент- ний аналіз (ІФА). Це чудовий скринінговий метод, який дозволяє досить швидко, і економічно ефективно відбраковувати неякісні партії меду. На жаль, цей метод аналізує обмежену кількість індивідуальних антибіотиків, що може стати причиною пропуску неякісної сировини, яка може забруднити багатотонну партію.

Контролювати кожну вхідну ємність з медом в контрактних лабораторіях економічно не ефективно. Кількість зразків за день може сягати десятків і сотень, а вартість такого контролю може перевищити вартість меду. Аналогічна проблема стоїть і з контролем пестицидів. Частково вона вирішується методом газової хроматографії, але деякі пестициди, наприклад, такі, як гліфосат (раундап), не можуть бути проаналізовані цим методом. Як результат – одна неякісна бочка від «недобросовісного» пасічника з високими концентраціями заборонених речовин, яку «пропустив» метод ІФА, може зіпсувати багатотонну партію, що була відправлена клієнту за кордон, це призведе до значних витрат по поверненню/утилізації/виплаті штрафних санкцій.

Що робити?

Для забезпечення високої якості готового продукту необхідно використовувати надійні та чутливі методи визначень. Підтверджуючим методом, що використовується по всьому світу для контролю безпеки харчових продуктів і визначення забруднюючих речовин у наднизьких концентраціях є мас-спектрометричний метод. Саме цей метод використовують незалежні лабораторії всього світу для визначення антибіотиків та пестицидів у харчових продуктах.
Але і тут не все так просто.

Проблема мас-спектрометричного методу

Найбільша проблема, з якою стикаються лабораторії контролю якості виробництв меду – це відсутність стандартизованих методик визначення антибіотиків у меді та кваліфікованого персоналу для роботи на обладнанні. Що це означає?

Мас-спектрометрія – це універсальний метод, що застосовується для дуже широкого спектру з а д а ч , як рутинних, так і наукових. Мас-спектрометр – це не аналізатор, де можна натиснути кнопку і отримати результат. Це складний прилад, який вимагає від оператора певних знань і розуміння процесу навіть при відтворенні існуючих валідованих і стандартизованих методик. Під методиками в даному контексті розуміється повний метод аналізу, який включає підготовку проб, стандартних розчинів та налаштування інструменту і умов аналізу. Розробка нових методик – це складний та довготривалий процес, який вимагає неабияких знань та досвіду.

Відсутність стандартизованих методик для лабораторії, яка не мала досвіду роботи з мас-спектрометрією раніше, це серйозна проблема, значні втрати часу та грошей, які треба буде інвестувати, по суті, в навчання та наступну науково-дослідницьку діяльність лабораторії. Як результат – недостатньо обрати якісний та надійний інструментальний метод аналізу. Придбання обладнання для його реалізації, яке коштує немалих грошей, не дає ніяких гарантій швидкого отримання
надійних результатів.

Шляхи вирішення

Проблеми українських виробничих лабораторій у переході на новітні технології не поодинокі. Майже кожна лабораторія, яка тільки починає свій шлях у мас-спектрометричних методах аналізу, зіштовхується з такими ж проблемами.

Який вихід? Шукати кваліфікованих працівників, що вже мають досвід?

Так! Це найкраще рішення для країн, де мас-спектрометричний аналіз не но-
вовведення, а повсякденна реальність більшості лабораторій. На розробку або адаптацію методик все одно необхідно буде витратити час та гроші, але вже набагато менші. Проте Ви будете отримувати стабільний і якісний результат у майбутньому.

Купувати розробку методик у компаній, що надають такі послуги? Так! Звісно це займає час, і коштує чимало, але Ви отримуєте результат, який ідеально підходить саме для Ваших задач.

Такі компанії також проводять навчання Ваших співробітників та підтримують Вас деякий час після встановлення методик. Купувати готові методики у незалежних європейських лабораторіях? Це теж непоганий варіант, але оскільки це не основна їх діяльність, необхідно чітко розуміти та оговорювати рівень наступної підтримки та навчання Вашого персоналу. Без підтримки. Вашій лабораторії буде не
легко подолати початковий період. Використати готове і протестоване рішення від виробника обладнання Waters? Так!

Waters – унікальна пропозиція на ринку для визначення антибіотиків у меді

Як будь-яка аналітична задача, аналіз антибіотиків у меді має 3 складові успіху:

  • Високоякісне обладнання, що здатне визначати необхідні речовини на необхідних рівнях чутливості
  • Кваліфікований персонал, від якого залежить надійність результатів
  • Перевірена методика визначення необхідних речовин

Як і будь-який інший виробник аналітичного обладнання, компанія Waters може запропонувати Вам першу складову –конфігурацію обладнання, яка буде визначати антибіотики у меді з необхідною чутливістю.
Основна відмінність компанії Waters – яка дуже перекликається з метою нашої компанії – це прагнення отримати в результаті працюючу лабораторію, яка задоволена і обладнанням, і рівнем підтримки, і результатами, які вона отримує на цьому обладнанні Саме тому, компанія Інтегрейтед Медікал Груп, разом з компанією Waters і одним з наших українських клієнтів інвестували час, гроші та трішки меду у створення універсальних методик аналізу антибіотиків, які відповідають світовим нормам за чутливістю і покривають широкий перелік антибіотиків.

І на сьогодні, результатом стали повноцінні методики аналізу, які включають процедури підготовки проб, підготовки стандартів та умови ВЕРХ/МС/МС (хромато-масспектрометричні).
Ці методики покривають понад 70 індивідуальних антибіотиків з 8-ми різних груп, таких як нітроімідазоли, хлорамфенікол, фторхінолони, сульфаніламіди та тримето-
прім, макроліди, тетрацикліни, стрептоміцин та метаболіти нітрофуранів, і добре працюють як на світлих, так і на темних медах.

Але й це ще не все. Розуміючи, що кількість аналізів вхідних партій завжди доволі значна, і проаналізувати кожну на всі 8 груп окремими методами займає неабиякий час, ми спробували об’єднати в одну підготовку проби максимально можливу кількість антибіотиків. І на даний момент наші клієнти готують тільки 4 проби замість 8! Це не тільки скорочує час, а ще й значно знижує собівартість аналізу
однієї партії. Крім того, завдяки використанню рідинної хроматографії високого тиску, мас-спектрометричний аналіз жодної з груп не перевищує 10 хв і є економічно ефективним з огляду на витрати розчинників.

На сьогодні, компанія Інтегрейтед Медікал Груп разом з Waters пропонують дві з трьох складових успішного вирішення Вашої аналітичної задачі. Що стосується персоналу – то ми проводимо тренінг як по роботі з приладом, так і по визначенню антибіотиків. Тобто, Ви не отримуєте тільки опис методу, Вашу лабораторію відвідує кваліфікований фахівець, який проведе тренінг з відтворення методики аналізу, включаючи підготовку проб. Звісно, це не зробить Вашу лабораторію експертами з мас-спектрометрії, але це Вам надасть можливість почати отримувати результати з мінімальними витратами часу.

Мабуть ці методики дорого коштують? Ні!

І це основна перевага нашої пропозиції. При купівлі комплексу обладнання для визначення антибіотиків у меді, ми включаємо ці методики у поставку без додаткової оплати.
Якщо Ви хочете дізнатись про цю пропозицію більш детально – телефонуйте або пишіть.