Право українців на життя або чи бути канабісу у вітчизняній медицині

1725

“Медичний канабіс-це ліки, доступ до яких повинен бути в Україні”, – пояснюють організатори ІІ Міжнародної Медичної Канабіс Конференції Геннадій Шабас (Українська Асоціація Медичного Канабісу) та Дмитро Шерембей (БО “100% ЖИТТЯ”).

Понад 2 мільйони українців потребують ліків з медичного канабісу, МОЗ виборює це право і 6 червня (вже втретє) 2019 року, Верховна Рада України мала розглянути законопроект, який дозволить використання таких ліків. Детальніше про подальшу долю законопроекту можна дізнатися на сайті Верховної Ради.

1

Однак, в чому ж переваги використання медичного канабісу та чому варто легалізувати його? На ці питання нам давали відповіді провідні фахівці та науковці з Чехії, Ізраїлю, США, Швейцарії, Німеччини та ділилася досвідом вживання марихуани у медичних цілях українська журналістка, телеведуча та авторка месійного проекту “Я, Ніна” Яніна Соколова, яка поборола рак завдяки прогресивній закордонній медицині.

            Для кого потрібен медичний канабіс?

На даний час, в Україні нараховується близько 2 мільйонів пацієнтів, які потребують спеціального лікування. З них 20 тис. дітей з різними формами епілепсії, які не лікуються традиційними засобами, сотні тисяч онкохворих та ветеранів війни з посттравматичним стресовим розладом, – пише в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

Вживання медичної марихуани – звична світова практика. Не обов’язково курити “косяки”, адже для лікування можна використовувати пігулки з різним вмістом КБД, екстракти та олії на основі конопель. Для прикладу, дітям з фармрезистентними формами епілепсії лікарі прописують преоральний спосіб вживання канабіноїдів.

Що потрібно знати про ліки з медичного канабісу?

2

Ілля Рєзнік – лікар, координатор форуму медичного канабісу в Ізраїлі розповідає, що засоби з медичної марихуани призначають за рецептом і лише у тих випадках, коли традиційні ліки не допомагають. Крім того, КБД у чистому виді не використовується у ліках, адже ефекту від нього мало. Найчастіше вживають ліки де врегульоване співвідношення КБД та ТГК з різних сортів канабісу. Також, вживання ліків з вмістом канабіноїдів залежить від сприйнятливості організму окремої людини, тому визначити точне дозування можна лише під час вживання препарату пацієнтом, поступово змінюючи дози та співвідношення компонентів. Вважається нормою використовувати ліки з медичного канабісу для ментально-здорової людини віком від 25 років, однак є безліч випадків, коли препарати з вмістом канабіноїдів приписують дітям з важкими формами епілепсії чи онкології. Практикується змінювати сорт конопель, якщо спостерігається зниження ефекту на організм людини. Наразі нараховується близько 11 сортів конопель, які вирощує ізраїльська компанія “Tikun Olam” і які використовуються у медицині.

  Світова практика та “конопляна” перспектива для України

У Чехії медичний канабіс є легальним з 1 січня 2010 року, у Ізраїлі його виробництво вважається домінантним на ринку, а у США медичним канабісом допомагають лікувати посттравматичний стресовий розлад у військовослужбовців. Однак, у кожній з цих країн та багатьох інших, де дозволена медична марихуана, постає питання про її декриміналізацію. Яскравим прикладом слугує Голландія, де після декриміналізації марихуани її вживання не вважається злочином, а стало питанням громадської охорони здоров’я. Завдяки поділу наркотиків на легкі та важкі, не вважається злочином зберіганням чи вживання конопель у визначених випадках, а ось зі списком важких наркотиків ситуація дещо інша, адже суворо заборонено їх ввезення в країну, обіг, виготовлення, продаж та вживання. Суть такої політики в тому, щоб розділити наркотики на 2 ринки збуту і вберегти людей, які вживають легкі наркотики від підпільного ринку важких наркотиків. Також, це допомогло знизити рівень злочинності у країні та збагачує держказну на кілька сотень тисяч євро щороку, які надходять з податків від, так званих, coffee shops.

Ізраїль був однією з перших країн, де було легалізовано використання медичної марихуани і на сьогодні там  розташований найпотужніший науковий центр з дослідження впливу канабіноїдів на організм людини. Люмір Ондржей Хануш – відомий чеський хімік, який у 1992 році відкрив структуру анандаміда, розповів, що медичні властивості марихуани допомогли 85-90% пацієнтів з тяжкими формами онкології, епілепсії та ін. Вирощування конопель в Ізраїлі визнано галуззю сільського господарства, в той час як в Україні конопля не належить до сільськогосподарського сектору. Крім того, в Ізраїлі рекреаційне вживання конопель декриміналізували лише кілька років тому, а кошти від штрафів за куріння у громадських місцях йдуть на програми запобіганню наркоманії. Цікаво й те, що понад 50 американських компаній проводять дослідження в Ізраїлі, адже вважають цей напрям прибутковим, однак у США такі дослідження обмежені законодавством.

Джерело: https://www.leafly.com/news/politics/8-reasons-israel-capital-cannabis-research

Отже, які ж вигоди для України може принести легалізація медичного канабісу?

Перш за все – цей закон дасть можливість сотням тисяч пацієнтів право на зменшення болю від наслідків хіміотерапії чи інших тяжких хвороб, а їхнім близьким впевненість у вітчизняній медицині та можливість оминути страшний сценарій, який так часто трапляється зараз.

По друге, дуже вагомим аргументом для прийняття закону також є можливості зростання рівня економіки України. Для прикладу, президент сільськогосподарського кооперативу Colli Erei (Італія), Сальво Скудері відверто розповідає про те, що легалізація конопляної промисловості  в Італії фактично спасла сільськогосподарський бізнес, який ледь “виживав”, культивуючи пшеницю. Аналізуючи статистичні дані від італійської асоціації Rete Canapa Sicilia можна помітити, що розмір чистого прибутку від продажу пшениці з 1 гектару землі складає всього лише €250. За марихуану, вирощену на 1 га землі, платять в 10 разів більше (€2,5 тис.). Очевидно, що зміна діяльності допомогла багатьом фермерам суттєво закріпити свої позиції на ринку.

Прогнозується, що у 2025 році загальний прибуток на ринку канабісу складе $146.4 млрд. Доля європейського ринку складатиме 55.6% (~ $82 млрд). Тобто, головними споживачами конопель стануть європейці.

Для України напрям до легалізації медичного канабісу є перспективним адже, за попередніми розрахунками, з кожних 1000 га в бюджет країни йде 1 млрд. гривень+податки+експорт. Оскільки медичний канабіс це не просто сільськогосподарська культура, а ліки, то потрібні працівники, які б ретельно доглядали та збирали урожай. Такі оптимістичні прогнози дозволять Україні вийти на міжнародний рівень розвитку зовнішньої економіки та будуть показниками економічного прогресу на етапі нової епохи. Тому, залишається лише сподіватися, що закон про легалізацію медичного канабісу  розглянуть та затвердять найближчим часом.