Мавпяча віспа. Відповіді ВООЗ на поширені питання

527
Мавпяча віспа. Відповіді ВООЗ на поширені питання

Частина 2.

В цій статті поговоримо про ризики розповсюдження мавпячої віспи, вакцинацію та лікування. Про симптоматику захворювання, способи передачі та осіб, що входять в групу ризику, читайте в першій частині.

Оригінальну версію ви можете знати на сайті ВООЗ (World Health Organization)

Як захистити себе та оточуючих від зараження віспою мавп?
Якщо фізичний контакт з людиною, яка заразилася, є неминучим (наприклад, ви є медичним працівником або проживаєте разом з хворим), попросіть її дотримуватися правил самоізоляції та, по можливості, не оголювати шкірні ураження (наприклад, прикривати висипання одягом).

При наближенні до хворого йому слід одягати медичну маску, особливо якщо спостерігається кашель або ураження в ротовій порожнині. При цьому вам також слід одягати медичну маску.

Уникайте по можливості контакту зі шкірою хворого, а при необхідності безпосереднього контакту з ураженими ділянками користуйтесь одноразовими рукавичками. Регулярно мийте руки водою з милом або обробляйте їх спиртовим розчином для дезінфекції рук, особливо після спілкування з інфікованою людиною, дотику до її одягу, постільної білизни, рушників та інших предметів особистої гігієни або поверхонь (столових приладів, посуду тощо). Періть одяг, рушники та постільну білизну та мийте посуд і столові прилади теплою водою з мийними засобами. Проводьте санобробку та дезінфекцію всіх поверхонь, на яких може бути вірус, та правильно утилізуйте забруднені відходи (наприклад, використаний перев’язувальний матеріал).

Ризик зараження можна зменшити, обмеживши контакти з людьми, у яких підозрюється чи підтверджена мавпяча віспа.

Що робити, якщо я підозрюю в себе віспу мавп?
Якщо у вас виникли підозрілі симптоми або ви тісно контактували з хворим на віспу мавп, зверніться до медичного закладу, де вам будуть видані рекомендації, проведена діагностика та надано медичну допомогу. Щоб захистити від зараження оточуючих, регулярно виконуйте гігієнічну обробку рук і дотримуйтесь порад, наведених вище.По можливості дотримуйтесь режиму самоізоляції та виключіть тісні контакти з оточуючими.

Чи існує вакцина від мавпячої віспи?
Існує кілька вакцин для профілактики натуральної віспи, які забезпечують певний ступінь захисту від віспи мавп. У 2019 р. для профілактики віспи мавп була схвалена одна з найновіших вакцин проти натуральної віспи (MVA-BN, також відома як Imvamune, Imvanex або Jynneos), проте вона поки не набула широкого поширення. Зараз ВООЗ працює з виробниками для підвищення доступності вакцини. Люди, раніше щеплені від натуральної віспи, мають певний ступінь захисту від віспи мавп. Оскільки в 1980 році, коли натуральна віспа була оголошена першим повністю ліквідованим захворюванням, вакцинація проти неї була припинена. Вакцина проти натуральної віспи, що тоді застосовувалася, більше не доступна для основної частини населення, і люди молодші 40 – 50 років в абсолютній більшості не щеплені від неї. Новішими вакцинами проти натуральної віспи іноді прищеплюються співробітники деяких лабораторій та медичних закладів.
Чи існує лікування від мавпячої віспи?
Симптоми віспи мавп зазвичай проходять самостійно, без необхідності лікування. Важливо доглядати за висипом, по можливості даючи виразкам засохнути, а при необхідності накладати вологу пов’язку для захисту ураженої ділянки. Не слід торкатися виразок у роті або в області очей. Можна використовувати ополіскувачі для рота або краплі для очей, що не містять кортизон. У важких випадках може бути показаний противірусний імуноглобулін.

У січні 2022 р. для лікування віспи мавп було схвалено розроблений для лікування натуральної віспи противірусний препарат тековірімат (комерційна назва TPOXX).

Чи існує ризик розповсюдження спалаху віспи мавп?
Віспа мавп зазвичай не вважається високозаразним вірусом, оскільки для передачі від людини до людини потрібен тісний фізичний контакт з інфікованим (наприклад, дотик до шкіри). Ризик для загальної маси населення оцінюється як низький. Випадки, що спостерігаються зараз, не відповідають типовій течії спалахів віспи мавп, оскільки не встановлено фактів відвідування хворими на ендемічні за вірусом країни або контактів із ввезеними з них тваринами. Пріоритетним завданням ВООЗ є встановлення механізмів поширення вірусу та забезпечення захисту від зараження ширшого кола людей. Підвищення обізнаності про новий спалах допоможе стримати подальше поширення вірусу.

Щоб попередити подальше розповсюдження інфекції, ВООЗ у пріоритетному порядку реагує на цей спалах, оскільки віспа мавп вже багато років розглядається як пріоритетний патоген.

Чи являється віспа мавп інфекцією, що передається статевим шляхом?
Віспа мавп може передаватися від людини до людини при тісному фізичному, у тому числі статевому контакті. Наразі невідомо, чи віспа мавп передається власне статевим шляхом (наприклад, через сперму або вагінальний секрет), проте вірус може передаватися при безпосередньому зіткненні шкірних покривів з ураженими ділянками шкіри під час статевих контактів. Характерні для віспи мавп висипання іноді виникають на геніталіях і в порожнині рота, що, ймовірно, підвищує ризик передачі вірусу при статевому контакті. Таким чином, за наявності виразок на шкірі або в порожнині рота передача вірусу може відбуватися в результаті контакту слизової рота і шкірних покривів.

Ризик зараження віспою мавп загрожує не лише сексуально активним людям та чоловікам, які вступають у сексуальні стосунки з чоловіками. Йому піддається кожен, хто тісно контактує із зараженою людиною.

Чи можуть діти заразитися віспою мавп?
Так. Діти на відміну від підлітків і дорослих піддаються підвищеному ризику розвитку тяжких симптомів хвороби. Вірус також може передаватися плоду або новонародженому під час пологів або за перших фізичних контактів з матір’ю.

За поширенням захворювання спостерігають не тільки ВООЗ, а й  виробники вакцин та препаратів для діагностики вірусу. Компанія Seegeen вже створила діагностичний набір для визначення вірусу віспи мавп. Novaplex MPXV Assey – це набір реактивів для проведення ПЛР у реальному часі, який призначений для специфічного виявлення гена вірусу MPXV за одну постановку. Дізнатися про новинку більше можна за посиланням.