Кейс: спектрометр Analytik Jena contrAA 800 d для ДУ «Дніпропетровський ОЦКПКХ» МОЗ України

1010
Кейс: спектрометр Analytik Jena contrAA 800 d для ДУ «Дніпропетровський ОЦКПКХ» МОЗ України

У цьому матеріалі розповімо про вдало реалізований кейс, виконаний під запит ДУ “Дніпропетровський ОЦКПКХ” МОЗ України.

Замовник

ДУ “Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України” – санітарно-профілактичний заклад охорони здоров’я, утворений з метою виконання завдань у сферах забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення. 

Центр складається з обласних підрозділів та лабораторій,  а також 14 відокремлених структурних підрозділів (ВСП), в складі яких функціонують 14 санітарно-гігієнічних та 14 мікробіологічних лабораторій. 

Саме в  санітарно-гігієнічну лабораторію відділу дослідження фізичних та хімічних факторів ДУ “Дніпропетровський ОЦКПКХ” МОЗ України і було поставлено сучасне рішення – спектрометр Analytik Jena contrAA 800 d

Запит клієнта

Запит клієнта

Зважаючи на те, що країна поступово наближається до ЄС, гігієніні вимоги до об’єктів довкілля та харчової продукції стають дедалі жорсткішими, а перелік  показників, які потребують визначення, розширюється. 

Одне із завдань лабораторії – контроль за якістю питної води, призначеної для споживання людиною, на відповідність вимогам таких нормативних документів:

  • Державні санітарні норми та правила “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”;
  • Директива Ради Європейського Союзу  98/83/ЄС від 3 листопада 1998 року;
  • ДСТУ 4800:2007;
  • ДСТУ 7525:2012 тощо.

Тому лабораторія потребувала обладнання, яке змогло б забезпечити виконання відповідних досліджень.

Спектрометр Analytik Jena contrAA 800 d

Спектрометр Analytik Jena contrAA 800 d

Спектрометри Analytik Jena contrAA 800 d мають унікальні переваги перед традиційними ААС завдяки використанню джерела безперервного світла (ксенонової лампи) та оптиці високої роздільної здатності.

Особливістю цього спектрометру є мультиелементний аналіз завдяки одному джерелу світла (ксеноновій лампі),  що дає можливість проводити дослідження без заміни звичайних ламп з порожнистим катодом. Прилад оснащено унікальною оптикою, яка дає змогу проводити швидкий, послідовний, багатоелементний аналіз. 

Спектрометр забезпечує здійснення багатьох аналітичних задач, не потребуючи розведення проби. Тобто пробопідготовка зводиться до мінімуму.  Також прилад оснащено автосамплерами, які значно прискорюють проведення досліджень через автоматичне введення проби, автоматичне розбавлення проби за необхідності і приготування градуювальних розчинів без участі оператора, якщо це теж необхідно.

Дізнатися більше про спектрометр можна тут

Практика застосування та результати

Практика застосування та результати

Санітарно-гігієнічна лабораторія відділу дослідження фізичних та хімічних факторів Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб використовує спектрометр  contrAA 800 d для визначення елементного складу зразків води атомно-абсорбційним методом. Окрім того на спектрометрі досліджується склад інших об’єктів навколишнього середовища: грунт, повітря, харчові продукти та сировина.

Перелік показників визначення дуже великий і на листопад 2022 року лабораторією було освоєно 54 показники визначення у питній воді. 

Спектрометр contrAA 800 d  є універсальним приладом, що поєднує в собі полум’яну та електротермічну атомізацію. До комплектації приладу входить гібридна підставка, яка є специфічною для визначення гібрид утворювальних елементів – ртуті та миш’яку. 

Крім традицйних елементів (заліза, міді, цинку, свинцю, кадмію) лабораторією освоєно та впроваджено в роботу визначення берилію, селену, сурьми, ванадію, ртуті та ін. За результатами досліджень складається протокол досліджень, а спеціаліст робить висновок про відповідність цього виду зразку нормативним документам. 

“Запорукою успіху  діяльності лабораторії є її компетентний персонал, а також сучасне лабораторне обладнання. Яскравим представником такого обладнання є спектрометр, що поповнив асортимент приладів лабораторії та дав змогу розширювати наші  аналітичні можливості” – Тетяна Бєльска, завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії відділу дослідження фізичних та хімічних факторів ДУ “Дніпропетровський ОЦКПКХ” МОЗ України.

Раді ділитися з вами корисними та ефективними кейсами. Далі буде!