Чи безпечний медичний канабіс (медична марихуана)?

4321

Канабіс (більш відомий як марихуана, лат.- Cannabis Sativa) – це одна з найдавніших ультур рослин, освоєна людиною і використовувалася у якості медичного засобу, їжі, у виробництві паперу та текстилю. У стародавньому Китаї насінням марихуани лікували ревматизми, порушення травної системи, малярію та навіть використовували її як анестезію при хірургічних втручаннях тощо. Згадки про медичний канабіс зафіксовано у найстарішій (китайській) фармакопеї світу і датуються приблизно 206-220 роком до н.е. До 1961 року канабіс входив до багатьох фармакопей як лікарський засіб широкого застосування. Але після прийняття єдиної конвенції ООН про наркотичні засоби – був всюди заборонений, у тому числі і в Україні. Але, на сьогодні, вже більше 30 країн світу хоча б частково легалізували канабіс, і 14 активно використовують марихуану в медичних цілях.  Отже, в чому ж секрет користі медичної марихуани? Чи, можливо, медичний канабіс несе загрозу для здоров’я населення? Давайте розглянемо детальніше.

Виявляється, організм людини знайомий з канабіноїдними речовинами з народження (а можливо й раніше), адже у нас в організмі існує так звана ендоканабіноїдна система, завдяки якій відбувається нормальне функціонування організму.

Що таке ендоканабіноїдна система?

В організмі людини існує система, яка відповідає за основні функції, такі як імунна реакція на збудники хвороб, запалення, аппетит, регуляцію сну, болю, пам’яті, настрою, підтримання гомеостазу тощо. Це система власних ендоканабіноїдів та їх рецепторів в організмі людини, і вони дуже схожі на речовини, які виділяють з рослини Cannabis – фітоканабіноїди.

У 1992 році чеський хімік-аналітик Люмір Хануш ізолював та описав структуру анандаміду – першого ендоканабіноїда, який діє як нейротрансміттер і зв’язується з тими самими рецепторами, що й тетрагідроканабідіол (ТГК).

До складу ендоканабіноїдної системи людини входять:

  • канабіноїдні рецептори (знаходяться на поверхні клітинної стінки);
  • ендоканабіноїди (виконують роль нейротрансміттерів);
  • ферменти (розклад “старих” ендоканабіноїдів).

За що ж відповідають ці загадкові канабіноїди?  Саме вони несуть відповідальність за регулювання апетиту, управління стресом, тренування пам’яті та емоційну реакцію. Існують 2 типи канабіноїдних рецепторів СВ1 та СВ2. Оскільки рецепторів СВ1 багато у головному мозку, то вони відповідають за отримання ефекту “піднесення”, що його отримують від канабісу. Канабіноїдні рецептори типу СВ2 виявлені у мембранах макрофагів, В-лімфоцитів, а також знаходяться у селезінці, кістковому мозку, міокарді, мигдаликах, мікроглії ЦНС, у гладеньких м’язах та ендотелії судин. Їх, зазвичай, виявляють в клітинах імунної системи периферичної НС.

Чи означає це, що використання медичної марихуани цілком безпечне? Для повного розуміння необхідно знати трохи більше про те, що саме є активними речовинами канабісу і як вони впливають на наш організм.

Вплив марихуани на людський організм

Основними діючими речовинами марихуани є канабідіол (КБД) та тетрагідроканабідіол (ТГК).

Відомо 200 різних хімічних сполук, які містяться у рослині канабісу однак, на сьогодні, виявлено лише 121 канабіноїд, найвідомішими з яких є тетрагідроканабінол (ТГК) та канабідіол (КБД).  Саме їх вміст у рослинах зумовлює наркотичну дію канабісу або лікувальний ефект.

Канабідіол КБД (CBD) – не є психоактивним компонентом, тому його вживання не супроводжується ейфорійним станом, на відміну від ТГК. Перевага препаратів медичного канабісу з високим вмістом КБД у тому, що спостерігається відсутність психоактивної дії та ризику розвитку нейротоксичності. Доведено, що КБД не впливає на рецептори СВ1, а навпаки захищає їх від небажаної активації іншими речовинами. В лікувальних цілях КДБ застосовують для лікування психозів, депресій, судом, нудоти після хіміотерапії, сповільнює ріст ракових клітин тощо. Більш того, канабідіол впливає на рецептори СВ2, таким чином безпосередньо  взаємодіє з імунною системою людини.
Тетрагідроканабідіол ТГК (THC) – основний психоактивний компонент коноплі і завдяки йому, більшість людей знаходиться у стані ейфорії, відчуває легке сп’яніння, втрачає облік часу та місця, відчуває сильний голод та ін. ТГК імітує функцію анандаміду – нейротрансмітера, та впливає на рецептори СВ1 та СВ2.

Часто питання щодо легалізації канабісу виникає через те, що люди плутають поняття рекреаційний канабіс (той, який ми знаємо як “траву”) та медичний канабіс. Рекреаційний містить велику кількість ТГК і його вживають для отримання задоволення. Саме він викликає звикання та інтоксикацію організму людини і його вміст у рослинах повинен суворо контролюватись. Тоді як медичний містить зовсім інше співвідношення КБД та ТГК. У комплексі з  КБД психоактивна дія ТГК нівелюється. КБД не лише “знешкоджує” негативний вплив ТГК, він також дозволяє відновлювати нормальне функціонування мозку, сприяти відновленню нервових клітин, покращувати когнітивні функції та нейромоторику. Співвідношення канабідіолу та тетрагідроканабідіолу залежить насамперед від сортів рослин, умов культивування та багатьох інших факторів, і може бути контрольоване. Наприклад у Ізраїлі існує, так звана, “канапедія” або “зелена книга” яка містить більше ніж 100 сортів маріхуани та рекомендації про застосування того чи іншого сорту для лікування різних хвороб.

Побічні дії від канабіноїдів залежать від їх концентрації в продукті та методі вживання. Віктор Досенко (український патофізіолог, генетик та завідувач відділу загальної та молекулярної патофізіології Інституту фізіології імені О. О. Богомольця НАН України) розповідає, що дія хімічних речовин  різних видів рослини Cannabis sativa йде за різними механізмами у окремих людей. Ми народжуємося з різним набором ДНК, які роблять нас більш схильними до тієї чи іншої хвороби, до швидкої чи повільної адиктивності. Тобто для того, щоб вживання медичного канабісу було безпечним – концентрація та дозування канабіноїдів та метод їх вживання повинні бути контрольовані. Виходячи з цього, паління, як традиційний спосіб вживання марихуани, не може бути рекомендоване для медичних цілей. Як же цю проблему вирішують?

Легалізація медичного канабісу – питання вирішене вже в багатьох країнах, і ринок медичних засобів з вмістом канабіноїдів є дуже значним. Але майже ніколи не вживається медична марихуана як цигарки для паління. Найчастіше використовувана форма медичної марихуани – екстракт, також вживається у формі олії, пігулок, сиропів, інгаляцій. І така форма вживання, під контролем лікаря є цілком безпечною та контрольованою.

Отже питання насправді не в тому, чи безпечна медична марихуана, і чи варто легалізовувати канабіс, а у коректній легалізації дозволу на розробку та виробництво безпечних для вживання якісних лікарських форм, що будуть містити точно відоме, ефективне та контрольоване співвідношення  КБД та ТГК. Саме це зробить вживання медичної марихуани безпечним і принесе користь багатьом пацієнтам, що потребують такого лікування.

Компанія Waters має готові рішення для ефективного і безпечного екстрагування канабісу, виділення фракцій з необхідними канабіноїдами, контролю якості готових екстрактів та контролю безпеки отриманої продукції.
З тим, чому варто легалізувати медичну марихуану можна ознайомитися детальніше у, так званому, “законі про право на життя”, остаточне слухання якого відбудеться 6 червня 2019 року.
Цікавий той факт, не зареєстровано жодного випадку смерті від передозування канабіноїдами. Ситуація протилежна щодо випадків передозування алкоголем.