Carbohydrate Deficient Transferrin. Значення та методи визначення

1173
Carbohydrate Deficient Transferrin. Значення та методи визначення

Зловживання алкоголем є однією з основних проблем охорони здоров’я в багатьох країнах. Раннє виявлення осіб із ризиком розвитку алкогольної залежності підвищує ймовірність сприятливого результату лікування та, крім того, знижує витрати держави на охорону здоров’я.

В 2021 році Daily Mail провело глобальне дослідження. На таблиці нижче представлено скільки в середньому одна людина була п’яною за 2021 рік. Кількість респондентів – більше 100.

Це звісно, не свідчить про те, що кожен респондент алкоголік, але явно підкреслює, що проблема алкоголізму у світі досить розповсюджена. Для порівняння: 26,7 разів на рік  – це тричі в один місяць.

проблема алкоголізму у світі

Carbohydrate Deficient Transferrin

CDT (Carbohydrate Deficient Transferrin) є найбільш специфічним параметром хронічного зловживання алкоголем. На сьогоднішній день визначення вуглевод-дефіцитного трансферину є найбільш точним дослідженням, що дозволяє виявити хронічних алкоголіків, які постійно вживають великі дози спиртних напоїв. Тест на CDT може застосовуватись:

  • у соціально-побутових умовах;
  • при проходженні профогляду;
  • для виявлення алкогольної залежності;
  • для обстеження пацієнтів з депресією, патологіями, що викликаються зловживанням алкоголю (ураженням печінки, підшлункової залози), якщо є підозра на алкогольну залежність (дослідження рівня ферменту гамма-глутамілтрансферази (ГГТ), середнього об’єму клітин крові, виявлення підвищеної концентрації ферментів АСТ також зміни їх співвідношення (АСТ/АЛТ) часто виявляються недостатньо специфічними, тому що показники можуть змінюватись і за інших хвороб);
  • для правильної інтерпретації лабораторних тестів та визначення правильного діагнозу;
  • для своєчасного виявлення рецидивів.

Моніторинг зловживання алкоголем також важливий для оцінки програм лікування алкоголю чи профілактичних зусиль, а також під час визначення відповідальності за керування автомобілем в нетверезому стані або у судово-медичних справах.

Визначення рівня вуглевод-дефіцитного трансферину (CDT) має ряд переваг, а саме:

  • інші захворювання (наприклад, неалкогольне ураження печінки) не викликають зміни його концентрації;
  • показники не змінюються під час прийому лікарських засобів, у тому числі антидепресантів або препаратів, що застосовуються при лікуванні алкоголізму (зокрема дисульфіраму);
  • рівень CDT достовірно відображає вживання алкоголем у дозах.

Доступно кілька методів визначення Carbohydrate Deficient Transferrin, але точність і відтворюваність даних значно відрізняються. 

Аналітичні методи для виявлення CDT

Капілярний зонний електрофорез (CZE) і високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ) є аналітичними методами, які найчастіше використовуються для виявлення CDT у сироватці крові людини. Ці системи розділяють різні ізоформи трансферину та здійснюють їх відносну фотометричну кількісну оцінку. 

Капілярний зонний електрофорез (CZE)

У методах CZE глікоформи трансферину виявляються при 200 нм, що є максимальною довжиною хвилі поглинання для пептидного зв’язку, тоді як методи ВЕРХ покладаються на селективне поглинання комплексу залізо-трансферин при 460 нм. З цієї причини метод ВЕРХ вважається менш схильним до аналітичних перешкод порівняно з CZE.

Висновки лабораторних досліджень додатково вказують на тенденцію до хибнопозитивних результатів за CZE, особливо в слабко позитивному діапазоні, підкреслюючи необхідність підтвердження цих результатів більш конкретною технікою перед остаточною класифікацією.

Високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ)

Високоефективна рідинна хроматографія у поєднанні з повним набором для визначення маркеру хронічного алкоголізму CDT в сироватці крові ClinRep® HPLC Complete Kit від Recipe забезпечує унікальну хроматографічну роздільну здатність порівняно з іншими комерційно доступними тестовими наборами. Аналітичний метод співвідноситься з референсним методом IFCC-CDT-WG* і забезпечує надійне розділення всіх відповідних ізоформ трансферину (а-, моно-, ди-, …,гексасіалотрансферину). Це, зокрема, стосується дисіалотрансферину, який є аналітом, визначеним цією групою. В якості альтернативи цьому методу з ручною підготовкою зразків доступні повні набори ClinRep® для онлайн-аналізу та автоматизованого онлайн-аналізу за допомогою 96-лункових планшетів.

Високоефективна рідинна хроматографія

Підготовка зразків

Нативна проба, нормальний діапазонКомпанія I.M.G є офіційним дистриб’ютором систем ВЕРХ від Waters та наборів від Recipe для проведення аналізу. Зв’яжіться з нами і ми допоможемо підібрати обладнання для виявлення CDT і не тільки.